УНІВЕРСАЛЬНА ЛЕКСИЧНА СИСТЕМА: АЛГОРИТМИ ФОРМУВАННЯ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2414-0627.2022.29.262345Ключові слова:
діалектичні закони, універсальна лексико-семантична система, мовні універсалії, алгоритм формування лексичних навичокАнотація
Актуальність статті полягає у необхідності вивчення української мови в сучасному мовно-історичному просторі. Стаття присвячена концепції універсальної лексико-семантичної системи (УЛС) як інструменту вивчення мов, зокрема української. Об’єктом дослідження виступає універсальна лексико-семантична система як поле прояву мовних універсалій. Предметом дослідження є алгоритм (технологія) формування універсальної лексико-семантичної системи української мови. Мета статті полягає у тому, щоб ознайомити з алгоритмом формування універсальної лексикосемантичної системи на прикладі української мови. Представлено універсальний алгоритм формування лексичних навичок, що базується на відносно одночасній дії семи універсальних законів. Описано прояв цих законів у мові. Основна частина статті присвячена теоретичному обґрунтуванню УЛС в українській мові. У статті представлена модель системної обумовленості УЛС. Наведено конкретні приклади. Обґрунтовано принципову відмінність представленої методики формування лексичних навичок від інших, що існують у дидактиці. Визначено сферу застосування та цільову аудиторію представленої методики. Перспективи дослідження полягають у статистичній обробці даних засвоюваності лексичної інформації, структурованої за принципом УЛС.
Посилання
Арно А., Лансло К. Грамматика общая и рациональная Пор-Рояля: М.: Прогресс, 1990. 272 с.
Глущенко В. А., Ледняк Ю. В., Овчаренко В. М., Рябініна І. М., Тищенко К А. Мова як система: навч. посібн. Слов’янськ: Вид-во Б.І. Моторіна, 2018. 180 с.
Гринберг Дж., Осгуд Ч., Дженкинс Д. Меморандум о языковых универсалиях. Новое в лингвистике. 1970. №5. С. 31-44.
Деменчук О. В. Динамічні моделі семантичного опису лексики. Мовознавство. 2011. №1. С. 13-28.
Джекендофф Р. Семантика и познание . Кембридж, Массачусетс: MIT Press. 1983. 283 с.
Лисиченко Л. А. Лексико-семантична система української мови. Харків. 1997. 131 с.
Поляков В. А. Универсология, М., 2004. 176 с.
Потебня А. А. Мысль и язык. Киев: СИНТО, 1993. 192 c.
Соссюр Ф. де, Труды по языкознанию, М.: 1977. 695 c.
Пиотровский Р. Г. (отв. ред.) Статистика речи: сборник работ академии наук СССР, - Л.: Наука, 1967, 259 c.
Хоккет Ч. Проблема языковых универсалий. Новое в лингвистике. – 1970. №5. С. 45-76.
Хомский Н. Синтаксические структуры. Новое в лингвистике. 1962. №2. С. 239–320.
Шафиков С. Г. Типология лексических систем и лексико-семантических универсалий: монография. Уфа, 2004. 238 с.
Шептулин А. Л. Диалектический метод познания. М.: Политиздат, 1983. 320 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).