ГОВІРКОВИЙ ДИСКУРС ТА ОСОБЛИВОСТІ ЙОГО МЕНТАЛЬНОГО КОНТИНУУМУ В ОБ’ЄКТИВІ СУЧАСНОЇ ЛІНГВІСТИЧНОЇ ПАРАДИГМИ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2414-0627.2024.31.309390Ключові слова:
говірковий дискурс, ментальний континуум, лінгвістична парадигма, культурна спадщина, мовна ідентичністьАнотація
Стаття присвячена дослідженню специфічних рис говіркового дискурсу та його ментального континууму, розглянутих через призму сучасних лінгвістичних теорій. Метою дослідження є вивчення та опис функціонування та особливостей структури, а також специфіки лінгварію говіркового дискурсу. Об’єкт дослідження — говірковий дискурс, що охоплює мовленнєві практики, зафіксовані у селі Піщаний Брід Новоукраїнського району Кіровоградської області. Предметом дослідження виступає ментальний континуум носіїв говірки, який включає знання, уявлення та оцінки, пов’язані з різними аспектами їхнього життя. Джерельною базою дослідження слугували записи мовлення говірконосіїв, — текстовий корпус говірки. Для проведення дослідження застосовані методи моделювання, гіпотетичний метод, дедуктивний та індуктивний методи, описовий метод, метод спостереження, таксономічний метод, метод суцільної вибірки.
Особливість вивчення говіркового мовлення в дискурсології полягає в аналізі узусів, специфіки складу лінгварію та його впливу на структуру дискурсу, вираження думок, взаємодію мовців та формування етнографічної ідентичності селян-носіїв говірки. Дискурсивний підхід дозволяє краще розуміти мовленнєвий процес у конкретній соціокультурній та географічній обстановці, а також взаємодію мовців у межах говіркового оточення. Він охоплює аналіз дискурсу означуваного мовного угруповання, виявляючи специфічні лексичні, граматичні та фонетичні особливості, характерні для певних соціокультурних груп.
Металінгвістична інтерпретація різновидів дискурсів у мовознавчій парадигмі презентує говірковий дискурс як відображення реального мовного використання, сукупності ідіолектів та індикатора змін у мові. Господарські, обрядово-релігійні та екзистенційні знання, що містяться у говірковому дискурсі, є критично важливими для забезпечення добробуту та культурної цілісності сільських спільнот. Зокрема, господарські знання охоплюють практичні навички ведення домашнього господарства, землеробства та ремесел, що є критично важливими для виживання та добробуту громади. Обрядово-релігійні знання включають традиції, ритуали та вірування, що підтримують духовне життя та культурну ідентичність громади, а екзистенційні знання пов’язані з розумінням життя, смерті та моральних цінностей, допомагаючи членам спільноти орієнтуватися у складних життєвих ситуаціях.
Перспективи дослідження передбачають метааналіз говіркового дискурсу, що може по-різному виражатися в окремих говірках, розробку нових методів дослідження діалектної мови в цифровому середовищі та інтеграцію міждисциплінарних підходів для глибшого розуміння мовленнєвих практик і культурних особливостей говірконосіїв.
Посилання
Бацевич Ф. С. Вступ до лінгвістичної прагматики. Київ : Академія, 2011. 304 с.
Голубовська І. О. Етнічні особливості української національно-мовної картини світу. Studia Linguistica. Вип. 4. Київ : Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2010. С. 400–412.
Громко Т. В. Методологія лексико-граматичної дескрипції лінгварію говірки : дис. … докт. філол. наук. Одеса, 2021. 685 авт. арк.
Громко Т. В. Методологія та досвід дескрипції говірки : монографія. Дніпро : Середняк Т.К., 2021. 452 с.
Жайворонок В. В. Етнолінгвістика в колі суміжних наук. Мовознавство. 2004. № 5–6. С. 23–35.
Руснак Н. Когнітивний ракурс дослідження діалектних текстів. Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія : Лінгвістика : зб. наук. праць. Херсон : ХДУ, 2012. Вип. 16. С. 192–196.
Селіванова О. Сучасна лінгвістика: термінологічна енциклопедія. Полтава : Довкілля-К, 2006. 716 с.
Fairclough N. Critical Discourse Analysis: The Critical Study of Language. London : Longman, 1995. 265 р.
Fairclough N. Language and Power. London : Longman, 1989. 259 р.
Jakobson R. Closing Statement: Linguistics and Poetics. / T. A. Sebeok (Ed.). Style in Language. Cambridge : Massachusetts Institute of Technology Press, 1960. Рp. 350–377.
Jakobson R. Selected Writings. Volume II: Word and Language. The Hague : Mouton, 1971. 752 р.
Mathesius V. A Functional Analysis of Present Day English on a General Linguistic Basis. Edited by Josef Vachek. Prague : Academia, 1975. 174 р.
Mathesius V. Obsahový rozbor současné angličtiny na základě obecně lingvistickém. Prague : ČSAV, 1964. 195 р.
Van Dijk T. A. Handbook of Discourse Analysis. Volume 1 : Disciplines of Discourse. London : Academic Press, 1985. 26 р.
Van Dijk T. A. Ideology: A Multidisciplinary Approach. London : SAGE Publications, 1998. 355 р.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).