ПCИХОФОНОСЕМАНТИЧНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ЖІНОЧОГО ІМЕНІ: АЛГОРИТМ АТРИБУТИВНОГО СТУПЕНЮВАННЯ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.18524/2414-0627.2024.31.309394

Ключові слова:

психофоносемантика, фонетичний зміст, кольорові асоціації, жіночий іменник, алгоритм, атрибутивне ступенювання

Анотація

Стаття присвячена вивченню психофоносемантики жіночого іменника за авторським алгоритмом. Мета розвідки — з’ясувати функції звукопису жіночих імен за алгоритмом ступенювання на основі фонетичного змісту та кольорових асоціацій голосних звуків. Завдання дослідження: подати психофоносемантику голосних звуків за експериментальними дослідженнями; обґрунтувати фонетичний зміст жіночого іменника за атрибутивним алгоритмом ступенювання: імена зі статусом «дуже», «більш», «найбільш»; представити кольорову гаму досліджуваного жіночого іменника на основі наголошеного (всіх) голосного (голосних); з’ясувати роль та функції психофоносемантики жіночого іменника. Об’єктом дослідження є звукова організація жіночих імен. Предметом дослідження є фонетичний зміст і кольорове забарвлення найпопулярніших імен. Фактичним матеріалом дослідження послужили дані Міністерства юстиції, де зазначено найпопулярніші жіночі імена. Новизна розвідки полягає в тому, що вперше вивчено фонетичний зміст жіночих імен на основі голосних звуків за авторським алгоритмом атрибутивного ступенювання та досліджено кольорову гаму жіночого іменника на основі всіх голосних звуків імені.

Переважно всі імена мають статус «дуже», тільки два імені мають статус «найбільш» (Анастасія, Таїсія). Щодо кольорових асоціацій, то в жіночих іменах переважає червоний колір та фіолетовий відтінок. Спільне атрибутивне значення гарний у всіх жіночих іменах може бути пов’язане з фонетичними властивостями голосних або, можливо, історичними асоціаціями, які мають ці імена. Різниця в інших асоціаціях та ознаках може бути зумовлена іншими фонетичними деталями імені. Аналіз кольорових асоціацій та семантики імен з різними голосними, але з ненаголошеним [і], заслуговує на увагу. Звук [і] може мати різні співвідношення з кольорами, які виникають в результаті фонетичних особливостей. Оніми за наявністю голосних мають широкий спектр кольорів.

Психофоносемантика особового іменника відіграє важливу роль у сприйнятті імен, визначає, які асоціації, враження та емоції викликають жіночі імена. Фонетичний зміст імен є суб’єктивним і може різнитися в залежності від сприйняття індивіда. Власне ім’я, крім своїх фонетичних властивостей, завжди несе в собі особисту ідентичність та історію людини, котра його носить, і це також важливий аспект його семантики.

Перспективи подальшого студіювання заявленої проблеми вбачаємо в ґрунтовному дослідженні психофоносемантики чоловічого та жіночого іменника на основі фонетичного змісту та кольорових асоціацій голосних і приголосних звуків за алгоритмом атрибутивного ступенювання.

Посилання

Дружинець М. Л. Психофоносемантика українських голосних звуків: теоретичний та практичний аспекти : монографія. Мюнхен, 2018. 104 с.

Дружинець М. Л. Українське усне мовлення: психо- та соціофонетичний аспекти монографія. Одеса : Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, 2019. 580 с.

Мельничук Р. І. Методи у дослідженні фоносемантичних явищ. URL: https://seanewdim.com/wp-content/uploads/2021/03/Methods-in-phonosemantic-research-Melnychuk-R.-I..pdf (дата звернення 25.02.2024)

Кабиш М. Ю. Звукопис в українській поезії першої половини ХХ століття: семантика, функції : дис. канд. філол. наук: 10.02.01. Київ, 2015. 267 с.

Кушнерик В., Савчук Т. Фоносемантичні явища як мовні реалії. Науковий вісник Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Германська філологія. Вип. 831–832. Чернівці, 2021. С. 166–175.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-07-14

Номер

Розділ

ФОНЕТИКА. ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ДІАЛЕКТОЛОГІЯ. ЛЕКСИКОГРАФІЯ