МІФОЛОГЕМА «PODRÓŻ» / «ПОДОРОЖ» ТА ЇЇ МОВНІ РЕПРЕЗЕНТАНТИ У РОМАНІ ОЛЬГИ ТОКАРЧУК «BIEGUNI» («БІГУНИ»)
DOI:
https://doi.org/10.18524/2414-0627.2024.31.309419Ключові слова:
міф, міфологема, архетип, cемантика, мовна репрезентація, Ольга ТокарчукАнотація
Статтю присвячено вивченню мовних репрезентантів міфологеми «PODRÓŻ» / «ПОДОРОЖ» у романі Ольги Токарчук «Bieguni». Матеріал дослідження надає можливість розкрити архетипне та актуальне осмислення міфологеми «ПОДОРОЖ» в художньому тексті. Міфологема за змістом являє розповідь про якусь подію. Пов’язана з міфологічною картиною світу, міфологема як семіотична структура моделює окремий фрагмент картини світу. Важливою сюжетно-поняттєвою структурою є міфологема «ПОДОРОЖ», що втілює ідею руху, мети переміщення, просторовочасові уявлення та перебуває у партитивних стосунках з міфічною картиною світу, впорядковуючи окрему ділянку просторового та часового континууму.
У системі міфологічних образів лексема podróż та її синоніми pielgrzymka, wędrówka символізують життя, життєвий шлях, шлях до мети з перешкодами, пошуки правди, прагнення до внутрішніх змін, пошуки духовної мети тощо. Герої О. Токарчук здійснюють подорожі з різною метою. Розвиток сюжету відбувається у вигляді окремих фрагментів — відрізків на шляху життя: жінка, яка піклується про дитину з обмеженими можливостями, не повертається до дому, оскільки приймає філософію «бігунів», починає подорожувати в метро разом з подібними людьми; австралійська вчена повертається до Польщі, щоб зробити евтаназію колишньому коханому; матір покидає разом з дитиною свого чоловіка під час відпочинку в Хорватії тощо. Проведений аналіз дозволяє стверджувати, що авторка надає досить повну інформацію про цей міфологічний феномен, який є одночасно статичною структурою, оскільки містить систему образів, і динамічною, бо здатний до розгортання у вигляді сюжету. Міфологема «PODRÓŻ» як згорнута амбівалентна форма міфу в тексті роману «Бігуни» характеризується семантичною багатоплановістю, відбиваючи особливості як архетипного світосприйняття наших предків, так і сучасні індивідуально-авторські уявлення про цей феномен. О. Токарчук творчо інтерпретує та модифікує міфосимволічні моделі розглядуваної міфологеми. Тільки подорожуючи, стверджує письменниця, можна відтворити втрачений людством зв’язок між окремими традиціями та культурами.
Посилання
Зварич І. М. Міфологічна парадигма художнього мислення : автореф. дис. на здобуття … докт. філол. наук. Київ, 2003. 38 с.
Колесник О. С. Лінгвосеміотика міфологічного простору: дис. ... докт. філол. наук. Київ, 2012. 548 с.
Колесник O. C. Концепт-міфологема гном у дзеркалі мови. Studia Philologica (Філологічні студії): зб.наук.праць, 2014. № 3. С. 23–30.
Костюк І. Міфологема: історія поняття в науковому дискурсі. Вісник Львівської національної академії мистецтв. Львів: ЛНАМ, 2011. Вип. 22. С. 405–416.
Скуратівський В. Міф. Філософський енциклопедичний словник. Київ: Абрис, 2002. 742 с.
Словник української мови: у 20 т. Київ: Наук. думка, 2010–2020 URL: https://services.ulif.org.ua/expl/Entry/index?wordid=182747&page=1647/
Цюрупа М. В. Осмислення феномену туризму в європейській історико-філософській традиції. Філософія туризму. Київ: Кондор, 2004. С. 22–44.
Kopaliński W. Słownik symboli.Warszawa: Oficyna wydawnicza Rytm, 2001. 521 s.
Kozioł P. Olga Tokarczuk. Culture. pl. URL: https://culture.pl/pl/tworca/olga-tokarczuk/
Królak S. Dwa razy wychodziła za mąż, była psychoterapeutką. Życie prywatne Olgi Tokarczuk to gotowy materiał na powieść. URL: https://plejada.pl/newsy/olga-tokarczuk-laureatka-nagrody-nobla-kim-jest-ksiazki-olgi-tokarczukprzemowienie/6gxy63j/
Recenzja książki: Bieguni. URL: https://www.granice.pl/recenzja/bieguni/1251/
Tokarczuk O. Bieguni. URL: https://www.granice.pl/recenzja/bieguni/1251/
Warnke A. Olga Tokarczuk. «Bieguni». URL: https://culture.pl/pl/dzielo/olga-tokarczukbieguni/
Tokarczuk O. Bieguni. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2007. 451 s.
Boryś W. Słownik etymologiczny języka polskiego. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2005. 862 s.
Wielki słownik języka polskiego PAN / Redaktor naukowy Piotr Żmigrodzki. URL: https://wsjp.pl/
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).