ІНДИВІДУАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ МОВЛЕННЄВОЇ ПОВЕДІНКИ ЖІНКИ-БУНТАРКИ В ПОВІСТІ ТАМАРИ ГОРІХА ЗЕРНЯ «ДОЦЯ»

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.18524/2414-0627.2024.31.309427

Ключові слова:

девіантна поведінка, бунтарство, жінка-бунтарка, архетип, психолінгвістичний аналіз

Анотація

Бунтарство як різновид девіантної поведінки досліджували психологи, соціологи, літературознавці й мовознавці. У лінгвістиці такий тип поведінки, зокрема й мовленнєвої, можна вивчати крізь оптику різних галузей знань — лінгвоперсонології, прагматики, гендерної лінгвістики, психолінгвістики тощо. Представлена розвідка — це спроба проаналізувати бунтарство як своєрідний тип поведінки особистості на різних рівнях: вербальному та дієвому, що виражалося в конкретних словах, висловах і діях.

Актуальність обраної теми полягає в тому, що, по-перше, бунтарство описано в межах психолінгвістики, з урахуванням виділених К. Юнгом архетипів на матеріалі повісті «Доця» Т. Горіха Зерня про війну, яка почалася в 2014 році; подруге, простежується динаміка бунтарства в усіх проявах: у мовленнєвій поведінці та у конкретних діях молодої жінки, яка свідомо чинить опір на окупованій території Донецька.

Мета дослідження: проаналізувати прояви індивідуального бунтарства жінки, виражені мовними засобами в різних комунікативних ситуаціях й у процесі автокомунікації. Об’єктом уваги стали діалоги й монологи головної героїні в процесі розгортання воєнних дій окупантів. Предметом дослідження є мовні засоби вираження наростання рівня бунтарства жінки у психічному стані як протидії ворогам. Матеріал дослідження — текст художнього твору документальної книги «Доця». У процесі аналізу використано такі методи: аналізу, синтезу, описовий, індуктивний, а також метод психолінгвістичного та контекстуально-інтерпретаційного аналізу.

Доця перебуває в різних психічних станах, про що свідчить її мовлення. У мирні часи вона не вживає грубих слів. З ворогами переходить на мову окупантів, одягає різні маски: наляканої дівчинки, дорослої жінки та сестри, яка радіє «визволителям», а також сміливого бійця тощо. Перспективу дослідження вбачаємо в аналізі сучасних текстів про війну, в яких описано бунтарство українських героїв.

Посилання

Бунтарки : нові жінки і модерна нація. Київ : Смолоскип, 2020. 365 с.

Великий тлумачний словник сучасної української мови / уклад. і ред. В. Т. Бусел. Київ; Ірпінь : Перун, 2007. 1728 с.

Горіха Зерня Тамара. Доця. Київ : Білка, 2019. 284 с.

Девіантна поведінка: соціологічний, психологічний, юридичний аспекти : матеріали наук.-практичн. конф. Харків : Вид-во Харк. нац. ун-ту внутр. справ, 2008. 154 с.

Котигорошко В. Архетипи Карла Юнга: що це і якими вони бувають. URL: https://www.gasformind.com/arkhetypy-yunha/

Кукіна О. Мовний образ жінки в газетному дискурсі Чугуївських ЗМІ. Український світ у наукових парадигмах. 2020. Вип. 7. С. 173–177.

Маргарет М., Пірсон К. Герой і Бунтар. URL: https://www.maxzosim.com/12arkhietipiv-iungha/

Український психологічний ХАБ URL: https://www.psykholoh.com/post/

Усенко П. Г. Південні бунтарі, Київські бунтарі . URL: http://www.history.org.ua/?termin=Pivdenni_buntari)

Храбан Т. Є., Самойленко К. О. Висвітлення образів військовослужбовиць в українських медіа в період російсько-української війни. Український соціум. 2023. № 2(85). С. 145–167.

Чому російських окупантів в Україні називають орками і до чого тут Толкін. URL: https://news.obozrevatel.com/ukr/show/people/chomu-rosijskih-okupantiv-v-ukraininazivayut-orkami-i-do-chogo-tut-tolkin.htm

Чому я рекомендую книгу Rebel Talent (Талант бунтарства). URL: https://nv.ua/ukr/opinion/talantlivye-buntari-kak-dostich-uspeha-poydya-protiv-pravil-50052408.html

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-07-14

Номер

Розділ

ЛІНГВІСТИКА ТЕКСТУ