АКТУАЛІЗАЦІЯ ПРОБЛЕМАТИКИ ОНОМАСТИЧНОЇ ПСИХОЛІНГВІСТИКИ У ФОКУСІ ТЕОРІЇ ЛІНГВОПСИХОАКЦЕНТУАЦІЇ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2414-0627.2024.31.309455Ключові слова:
акцентуйована особистість, лінгвопсихоакцентуація, психолінгвістична ономастика, літературна ономастика, онім, онімна картина світу, конотація, контекст, психотипАнотація
У статті актуалізовано дослідження онімів у психолінгвістичному аспекті. Актуальність розвідки зумовлена необхідністю подальшої розробки теоретичних положень ономастики із врахуванням новітніх напрямів, до яких належить й ономастична психолінгвістика, що на сьогодні ще належно не розроблена. Оскільки вчення про ономастичну психолінгвістику входить у коло проблем, пов’язаних із літературною ономастикою, то до аналізу долучено методи дотичних до психолінгвістики наук та актуалізовано відповідні їх здобутки, що дає позитивний ефект. Онімний матеріал опрацьовано за допомогою описового методу із залученням аналізу психологічних джерел, зокрема використано вчення К. Леонгарда та А. Личка про акцентуйованих осіб. Мета статті — презентувати окремі елементи онімної картини світу акцентуйованих осіб, окресливши можливість виокремлення психолінгвістичної ономастики як нового ономастичного напряму, та визначити перспективи розвитку цієї теорії у фокусі новітніх процесів, що простежуються у сфері функціювання онімів. Увагу скеровано на оніми, що функціюють у художніх та публіцистичних текстах українських митців-класиків (В. Виниченка, П. Куліша, Л. Українки, М. Коцюбинського) та регіональних авторів Закарпаття (І. Чендея і Ф. Потушняка). Зазначено, що психологічна інформація може бути втілена інгерентно, тобто формою самого оніма, та адгерентно — у лексичному оточенні. Продемонстровано, що оніми (1) стають маркерами лінгвопсихоакцентуації в разі, коли виявляють високу частотність уживання, що особливо виразно простежується в сильних текстових позиціях, (2) виявляють потужний потенціал у моделюванні виразних конотацій у відповідних контекстах, (3) стають джерелом створення нових денотативних зв’язків. Розглянуто (а) оніми-заголовки, (б) оніми-присвяти, (в) оніми-псевдоніми, що актуалізуються в контексті істероїдності, гіпертимності, депресивності, параноїдності. Доведено, що онімна картина світу акцентуйованої особистості детермінована конкретним психотипом. Окреслено перспективу дослідження, що полягає в потребі розвитку задекларованого нового напряму, номінованого психолінгвістичною ономастикою, зокрема необхідно розглянути особливості моделювання відповідних мовних елементів крізь призму психічних процесів.
Посилання
Винниченко Володимир Кирилович. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/Винниченко_Володимир_Кирилович
Карпенко О. Ю. Проблематика когнітивної ономастики : монографія. Одеса: Астропринт, 2006. 328 с.
Карпенко Ю. О. Літературна ономастика : зб. статей. Одеса : Астропринт, 2008. 328 с.
Карпенко Ю. А. Специфика имени собственного в художественной литературе. Onomastica. Rocz. 31. Wrocіaw etc., 1986. С. 220–221.
Колегаєва І. М. Текст і мегатекст як члени єдиної комунікативної родини. Лінгвістика ХХІ століття: нові дослідження і перспективи. Київ : Логос, 2012. С. 170–178.
Космеда Т., Олексенко О., Павлова І. Семантика й прагматика дискурсивного слова та його потенціал для діагностики психотипу мовної особистості: аспектуальний опис / за наук. ред. проф. Т. Космеди. Харків : Харків. іст.-філол. тов.-во, 2019. 308 с.
Коцюбинський М. Intermezzo. URL: https://www.ukrlib.com.ua/books/printitzip.php?tid=1065#google_vignett
Куліш П. О. Твори: у 2 т. / пiдгот. тексти, упоряд., прим. М. Л. Гончарук. Київ : Днiпро, 1989. 587 с.
Леонгард К. Акцентуированные личности / пер. с нем. В. М. Лещинская; под ред. д-ра мед. наук В. М. Блейхера. 2-е изд. стереотип. Киев : Вища школа, 1989. 321 с.
Папіш В. А. Лінгвопсихоакцентуація елітарної мовної особистості: теорія, історія, дискурсивна практика: монографія / Переднє слово, наук. ред. проф. Т. А. Космеди. Вінниця-Ужгород : Поліграфцентр «Ліра», 2022. 456 с.
Папіш В. Онім як засіб актуалізації підсвідомих структур особистості в поетичному лексиконі Лесі Українки. KELM (Knowledge, Education, Law, Management). Люблін, 2021. № 1(37). С. 118–125.
Пасѣчникъ Ф. [Потушняк]. Оповѣданя. Унгваръ: Выданя подкарпатского общества наукъ, 1942. 62 с.
Потушняк Ф. Повінь. Оповідання, новели, поезії в прозі, роман. Ужгород : Карпати, 1985. 575 с.
Українка Леся. Зібрання творів: у 12 т. Київ : Наук. думка, 1975–1979. Т. 1: 449 с. Т. 2: 368 с. Т. 7: 567 с.
Федотова Н. М. Сучасні прізвиська Лутанщини: Когнітивна прагматика творення тексту оніма : автореф... канд. філол. наук. Харків, 2008. 20 с.
Чендей Іван Михайлович. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/Чендей_Іван_Михайлович
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).